logo

Tuesday 11th of December 2018

  • Image
  • Image
  • Image
Home Projekt EFU 2011 Aktualności - archiwum
Projekt EFU 2011
PDF Drukuj Email

Teledysk Junior Stress - Illi do dzieciństwa.

http://youtu.be/dF-6Owc96GA

 
PDF Drukuj Email

Nasze działania z sześciolatkami w SP nr 31 zostały docenione w ogólnopolskim konkursie. Bardzo sie cieszymy!

http://ffrs.org.pl/23-05-2013-wyniki-konkursu/
 
PDF Drukuj Email

INTERKULTURALIA – Wielokulturowa Szkoła w Wielokulturowym Mieście


Uroczystość pod Honorowym Patronatem
Prezydenta Miasta Lublin

Krzysztofa Żuka


Uroczystość odbyła się w dniu 23 kwietnia 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie.


Interkulturalia otworzyła Pani Dyrektor Szkoły -Jolanta Józefaciuk:
„Lublin, to miasto w którym już od Jagiellonów mieszkali obywatele wielu narodowości i wyznań. Żyli tu: Niemcy, Litwini, Włosi, Francuzi, Szkoci, Węgrzy, Holendrzy, Ormianie i Żydzi.
Wojciech Młynarski napisał:
„Tych miasteczek nie ma już
Okrył niepamięci kurz - Te uliczki,
lisie czapy, kupców rój….…
Otula się liliową mgłą
Zapomniany świat
i płynie, płynie w dal…”


Ulice zostały, a świat nie jest zapomniany bo są miejsca w których spotyka się wiele kultur – takim właśnie miejscem jest nasza szkoła. To tu od wielu lat obok siebie w ławkach siedzieli Gruzini, Ormianie, Serbowie, Chorwaci, Bośniacy, Romowie, Czeczeńcy.
Staramy się poznawać nawzajem nasze kultury. Dbamy oto aby wszyscy czuli się dobrze w murach naszej szkoły. Współpracujemy z tymi, którym zależy na ułatwieniu życia
tym którzy musieli zostawić swoje domy rodzinne i szukać innego dachu nad głową. Mamy nadzieję, że dzięki naszym uczniom i ich rodzicom Ci, którzy są wśród nas już odnaleźli w naszym mieście swój drugi dom.”
Pani Dyrektor zaprosiła uczestników uroczystości na krótką wycieczkę przy dźwiękach muzyki przybliżającą kulturę: polską, ukraińską, żydowską, romską, czeczeńską

Interkulturalia zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Rady Miasta Lublin, Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Lubelskiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i placówek kulturalno - oświatowych, przyjaciele szkoły.
Szkoła Podstawowa nr 31 przedstawiana jest jako wielokulturowa, ponieważ obok uczniów polskich przyjmuje do swoich klas uczniów innych narodowości:, Białorusinów, Ormian, Czeczenów, Gruzinów, mieszkańców Dagestanu. Pracownicy szkoły podejmują szereg działań, mających na celu integrację szkolnej społeczności. W szkole działa aktywnie zespół nauczycieli ds. cudzoziemców, który był pomysłodawcą i organizatorem tego przedsięwzięcia.

Uroczystość związana było z podsumowaniem szkolnego konkursu fotograficznego „Moje wielokulturowe miasto”. Uczestnicy konkursu zwiedzali Lublin w poszukiwaniu kulturowych różnorodności. Zgromadzono ponad 100 wspaniałych zdjęć, a wszystkich autorów nagrodzono. Szkolni fotografowie, którzy zajęli czołowe miejsca, podczas Interkulturaliów odebrali dyplomy oraz nagrody książkowe. Nagrody i wyróżnienia wręczały: pani Joanna Kulikowska - Dyrektor Wydziału Kształcenia Specjalnego i Zwiększania Szans Edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz Jolanta Józefaciuk - dyrektor SP 31. Pozostali uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni podczas szkolnego apelu. Wystawę zdjęć można oglądać w SP 31 przy ul. Lotniczej 1.
Podczas uroczystości rodzice uczniów szkoły, pani Agnieszka Stadnicka - Chrzan oraz pan Tomasz Aftyka przybliżyli gościom tematykę związaną z wielokulturowością Lublina oraz Bronowic.

O różnorodnościach kulturowych w szkole oraz o „dobrych praktykach”, mających na celu integrację środowiska szkolnego, opowiedziała przewodnicząca zespołu ds. cudzoziemców, pani Urszula Jędrzejczyk. Uczestnicy uroczystości zapoznali się z działaniami, kierowanymi w stronę rodziców polskich i cudzoziemskich, mieli okazję usłyszeć o sposobach pracy z uczniami różnych narodowości, dowiedzieli się, jakie wsparcie otrzymują nauczyciele.
Prezentacja była uzupełniona fotografiami z poszczególnych działań. Pani Jędrzejczyk podkreśliła, że wiele prowadzonych działań jest możliwe dzięki współpracy ze stowarzyszeniami pozarządowymi, zwłaszcza ze Stowarzyszeniem „Dla Ziemi”, które w szkole z nauczycielami organizuje wiele ciekawych projektów, służących całej szkolnej społeczności.

Interkulturalia uświetnili swoimi występami przedstawiciele różnych kultur, związanych ze szkołą i z Lublinem. Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej, Ormianka - Ana Nalbandyan, Ukrainiec – Anton Blazhejev, Romki – Marzena Kawałek, Karolina Sokołowska. Uczniowie SP 31 zaprezentowali się podczas: recytacji w ojczystych językach, występów szkolnego chóru, w tańcach zespołu Gwiazdy Czeczenii (prowadzenie – Centrum Wolontariatu), w grze na bębenkach (prowadzenie – Stowarzyszenie „Dla Ziemi”). Swój talent muzyczny zaprezentował również ojciec czeczeńskiej uczennicy, pan Żandar Zakhaev, który akompaniował na bałałajce śpiewającym dziewczynkom. Niespodzianką był krótki występ pana Witolda Dąbrowskiego (Teatr NN), który barwnie przybliżył związaną z Lublinem kulturę żydowską. Było głośno, kolorowo, wesoło, różnorodnie.
Interkulturalia pozwoliły uczestnikom spojrzeć na wielokulturowość jako wyzwanie, pole do działania, na coś, co rozwija, wzbogaca, uwrażliwia, edukuje…

O Interkulturaliach w mediach:

http://radioer.pl/informacje/2/24111
http://www.itvl.pl/news/multikulti-po-lubelsku

 

 
PDF Drukuj Email

Warsztaty gry na bębnach prowadzone przez Tomasza Kozdraja.

 

W Łukowie:

 

 W Lublinie:

 

 
PDF Drukuj Email

Warsztaty Natalii Jarosz w Łukowie.

 

 
PDF Drukuj Email

W poniedziałek, na rozpoczęcie drugiego tygodnia ferii, grupa dzieci polskich i czeczeńskich, uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 w Lublinie wybrała się na wycieczkę do Zamościa. 

http://www.mmlublin.pl/440507/2013/2/19/wielokulturowa-grupa-uczniow-zwiedza-padwe-polnocy?category=news

 

 

 
PDF Drukuj Email

Zapraszamy do oglądania : http://youtu.be/dCL3omO-LZY

Mamy już ponad 23 tys. wyświetleń :)

Autorzy utworu: 
Tekst polski: Junior Stress 
Tekst czeczeński i bałałajka: Żandar Zakaev Gitary, 
bębny i happy drums: Tomasz „Bozdek” Kozdraj 
Automat perkusyjny: ZETENA Oparte o melodię czeczeńską. 

Wykonawcy: Junior Stress, Tomasz „Bozdek” Kozdraj, Żandar Zakaev, Kemran Szachidov oraz dzieci i młodzież z ośrodka dla uchodźców w Lublinie

Realizacja nagrań i mastering: studio REDLINE w Lublinie. 

Utwór powstał w ramach projektu "OBCY? Zbliżenia", współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w programie polskiej współpracy rozwojowej oraz Europejski Fundusz na Rzecz Uchodźców. Utwór został nagrany na licencji Creative Commons- uznanie autorstwa 3.0 Polska.


 

 
PDF Drukuj Email

Kurs kosmetyczny w Lublinie zakończony!
Pięć pań otrzymało certyfikat kosmetyczki i szanse na wykonywanie tego zawodu.
Gratulujemy!

 

 

 
PDF Drukuj Email

Grupa bębniarzy z Lublina podczas Finału Wielkiej Orkiestry

 

 "Na scenie w bębny energicznie uderzają muzycy z czeczeńskiego zespołu Dachran Zezagasz. Ich włochate nakrycia głowy przykuwają uwagę. Niemały tłum lublinian wsłuchuje się w hipnotyzujące bębnienie"

Przeczytaj więcej lub obejrzyj transmisję :

 

http://www.mmlublin.pl/281982/2009/1/11/xvii-final-wosp-transmisja-online?category=video

http://www.kurierlubelski.pl/artykul/737989,21-final-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy-w-lublinie,6,28,id,t,sm,sg.html#galeria-material 
 
« PoczątekPoprzednia1234NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 4

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, postgresql odbc. Valid XHTML and CSS.