logo

Tuesday 11th of December 2018

  • Image
  • Image
  • Image
Home Projekt EFU 2009 Aktualności - archiwum
Projekt EFU 2009

W dniu 21 marca 2010 r., w pierwszy dzień wiosny, dwie grupy teatralno- muzyczne z ośrodka w Łukowie zostały zaproszone do Teatru Andresena w Lublinie, na przedstawienie pod tytułem "Piekna i Bestia". Występ aktorów zakończyło wspólne zdjęcie z naszymi dziećmi. Po spektalu spacerowaliśmy po Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu, podziwiając bardzo piękny tego słonecznego dnia- Lublin.

Po południu, w ośrodku w Leonowie, odbyła się premiera przedstawienia wierszy Brzechwy, które mówiły dziewczynki z młodszej grupy teatralnej oraz przedstawienie PHARMAT i pokaz taneczny, a także śpiew i recytacja wierszy.

Gosciem specjalnym podczas występów w ośrodku w Leonowie była przedstawicielka Urzędu do Spraw Cudzoziemców- pani Ewa Piechota.

 

  

 

  

W trakcie ferii zimowych zorganizowaliśmy różnorodne zajęcia dla dzieci w obu ośrodkach: były gry i zabawy logiczne, łamigłówki, rysowanie oraz nauka gry na gitarze.

Zajęcia prowadził Tomasz Kozdraj  i wolontariusze z Młodzieżowej Grupy SZUM.

 

Zajęcia etnograficzne poprowadziła  Justyna Laskowska-Otwinowska:

 

 

Czytaj więcej o zajęciach etnograficznych >>

 

Zajęcia w Łukowie :

 

 

Zajęcia w Leonowie:

 

 

 

  

 

Zajęcia prowadzone przez Homo Faber w Leonowie:

 

  

 


 

 

 

Zajęcia, które prowadzę w ośrodkach w Łukowie i Niemcach ? Leonowie we współpracy z wolontariuszami polegają na próbie zainteresowania dzieci tradycyjną kulturą ludową Polski. W tym celu wykorzystuję teatralizację polskich bajek wiejskich w formie prostych skeczy dla dzieci, ale też dorosłych. Bajka ma, bowiem, cechy uniwersalnej formy wypowiedzi o ludzkiej kondycji, charakterach i śmiesznościach. Ubrana w formę wizualną, by ułatwić odbiorcy słabo znającemu język polski, zrozumienie sensu wypowiedzi, wsparta globalnym rozpowszechnieniem pewnych figur symbolicznych, na przykład postaci diabła-człowieka, z czerwonymi rogami, ogonem i racicami ukrytymi lub nie w ludzkim stroju, została wybrana, ze względu na to, że jest zabawna, pouczająca i typowa.

Idealnym założeniem pomysłu było to, że dzieci będą chciały naśladować postaci z prezentowanych bajek-skeczy, w efekcie czego i one go odegrają.

Po prezentacji jednej lub więcej bajek-skeczy, prowadzono zajęcia plastyczne urozmaicone zajęciami ruchowymi, wszystkie w oparciu o polską tradycję ludową, jednak improwizowaną do możliwości jej realizacji w konkretnej sytuacji, a więc na ogół bardzo uproszczoną. Dzieci, do których adresowane są te warsztaty są bardzo małe, głównie 5-7 letnie, ale i mniejsze, a nawet niemowlaki.:) Ponadto jest ich sporo na raz: od 13 do 25 i są bardzo ekspresyjne i ruchliwe. Zrealizowano, więc następujące zajęcia plastyczne: robienie czapek oklejonych krepiną, elementu kostiumu przebierańców okresu Bożego Narodzenia i Karnawału oraz wielkopolskich przebierańców wielkanocnych ?pucheroków, wykonanie krepinowych wianuszków imitujących żywe wianki puszczane na wodę podczas świętojańskiego święta oraz wróżebnych łódeczek z łupin orzecha. Realizacje te zostały urozmaicone zabawami ruchowymi polegającymi bądź na odgrywaniu obyczaju: skoki przez pseudogniska, wyścig bucików do progu drzwi, lub na nauce najprostszych i trochę trudniejszych zabaw, na przykład ?Kółko graniaste? czy skakanie przez gumę.

Dzieci otrzymały też drobne prezenty przy okazji każdych zajęć, nawiązujące do odbytych zabaw i warsztatów: baloniki, czapeczki, obrazki ludowych strojów oraz drobny poczęstunek w postaci owoców czy orzechów, będących uprzednio rekwizytami w przedstawieniu i zabawie.

dr Justyna Laskowska- Otwinowska 

 

 

"Great - Global Rights: Europeans Acting Together"

Stowarzyszenie Ekologiczne "Dla Ziemi" bierze udział w międzynarodowym projekcie "Great - Global Rights: Europeans Acting Together". Celem projektu jest kształtowanie spojrzenia na problemy rozwojowe w perspektywie praw człowieka. Projekt w Polsce koordynują: Akcja Humanitarna i Fundacja Edukacja dla Demokracji, które zaprosiły min. nasze stowarzyszenie do współpracy. Wszystkie biorące udział w projekcie organizacje zorganizują wspólną kampanię społeczną związaną z prawami człowieka. W ramach Kampanii Great nasza grupa teatralna z Łukowa została zaproszona 10 tego lutego przez Fundację Kreadukacja do Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku na prezentację przedstawienia.

 

 

 

 

 


 

 

Noworoczna impreza dla najmłodszych zorganizowana w Leonowie. W programie: projekcja rosyjskich bajek, tańce, poczęstunek.

 

 

 

  

Występ teatralny w Warszawie w Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej:

 

 

 

  

W grudniu odbyło się w siedziebie naszego partnera w Lublinie- szkolenie dla wolontariuszy z Młodzieżowej Grupy Wolontariackiej "SZUM" - www.szum.dlaziemi.org

 

 

 

  

Zdjęcia ze spotkania z Panem Adajewem :

 

 

 

  

Zdjęcia ze spotkania z Panią Krystyną Kurczab-Redlich:

 

 

 

 


 
  
W dniu 19.11.2009 w Auli Wydziału Politologii UMCS.
Plac Litewski 3
o godzinie 18.30
 
Zapraszamy na spotkanie z Issą Adgerem Adajewem, artystą plastykiem, kulturoznawcą, specjalistą w dziedzinie języków nachskich i kultury narodów Kaukazu. byłym dyrektorem Muzeum Narodowego w Groznym,
pod tytułem: Dzieci i dzieciństwo w kulturze czeczeńskiej,
 

oraz na wykład dr Justyny Laskowskiej-Otwinowskiej:

O realizacji czeczeńskich norm wychowawczych w warunkach ośrodka dla uchodźców 

 

Wystawa zdjęć Iwony Kaliszewskiej i Olgi Mielnikiewicz Czeczenia 2007-2009.

 

Spotkanie poprowadzi  dr Agnieszka Demczuk

 

Wstęp wolny

 

  

 


 

 
W dniu 12.11.2009 w Auli Wydziału Politologii UMCS, Plakat
Plac Litewski 3
o godzinie 18tej
 
odbędzie się spotkanie z Krystyną Kurczab- Redlich pod tytułem "Czeczenia wczoraj i dziś"
ktore poprowadzi dr Agnieszka Demczuk

wstęp wolny
 
W programie:
- prezentacja filmu: "Czeczenia- zabójstwo za zgodą świata"
- dyskusja z autorką
- wystawa zdjęć Iwony Kaliszewskiej oraz Olgi Mielnikiewicz
 
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Ekologiczne "Dla Ziemi"
Stowarzyszenie Homo Faber
Studenckie Koło Dziennikarskie UMCS
Centrum Praw Człowieka 
 
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "OBCY?zbliżenia- czeczeńskie dzieciństwo"
współfinansowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji  w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 roku
 

 
 
« PoczątekPoprzednia123NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 3

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Theme, postgresql odbc. Valid XHTML and CSS.